
Termin terapia zajęciowa oznacza sposób rehabilitacji fizycznej, psychicznej, społecznej i zawodowej polegający na angażowaniu rehabilitowanej osoby w różne rodzaje i formy aktywności życiowej oraz odpowiednim do potrzeb kształtowaniu warunków otoczenia materialnego i społecznego.
Terapia zajęciowa jest formą terapii uaktywniającą pacjentów z ograniczeniami sprawnościowymi ruchowymi. Dzięki ćwiczeniom ruchowym, integracyjnym i artystycznym, wykonywanym pod okiem specjalisty, osoba niepełnosprawna fizycznie, intelektualnie lub starsza ćwiczy poruszanie się oraz radzenie sobie z codziennymi czynnościami, co pozwala jej sprawniej funkcjonować w społeczeństwie i usamodzielniać się.
Terapia zajęciowa to rodzaj fizycznej rehabilitacji pacjenta, polegającej na angażowaniu go w różne aktywności z dziedziny zajęć psychoruchowych. Oznacza to, że podczas zajęć podejmowane są ćwiczenia, które działają zarówno na sprawność fizyczną pacjenta, jak i jego samopoczucie, rozrywkę i rozwój intelektualny.
Terapia zajęciowa to sposób na integrację pacjenta z otoczeniem, prowadzony często w ośrodkach i centrach rehabilitacyjnych, domach opieki dla niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie dzieci i osób starszych. Rodzaj terapii dobierany jest dla pacjenta zgodnie z jego możliwościami i potrzebami.